Kolektory słoneczne

Kolektory solarne próżniowe Varna serii OptiTUBE to produkt o najwyższych parametrach cieplnych na rynku, uzysk energetyczny panelu oraz jakość rury szklanej gwarantuję długą i efektywną pracę. Kolektory oferowane są w pięciu podstawowych rozmiarach; według ilości rur w module: 15, 20, 24, 30 rur. Kolektory posiadają aktualne certyfikaty Solar Keymark oraz SPF, dzięki którym można sprawdzić ich sprawność oraz uzyski energetyczne w różnych warunkach. Parametry techniczne oraz sprawnościowe zawarte są w raportach Solar Keymark oraz SPF Certificate dostępne w katalogach produktu.

Więcej informacji na temat kolektorów słonecznych i instalacji solarnych przeczytasz tutaj.

Zbiorniki solarne

Zbiornik solarny (zasobnik solarny, pojemnościowy podgrzewacz wody) jest jednym z kluczowych elementów każdej instalacji słonecznej. Potrzeba stosowania zbiorników solarnych wynika z faktu, iż największe zapotrzebowanie na ciepło (np. do przygotowania ciepłej wody użytkowej) występuje w godzinach porannych i wieczornych, czyli w okresie, w którym dostępność energii promieniowania słonecznego jest najmniejsza. Za pośrednictwem zbiorników solarnych akumuluje się ciepło wytwarzane przez kolektory słoneczne aby umożliwić wykorzystanie go w późniejszym okresie gdy wzrasta zapotrzebowanie np. na ciepłą wodę użytkową. W naszej ofercie znajdują się zbiorniki solarne o pojemności od 200 do 500 litrów. Zbiorniki wykonane są ze stali pokrytej warstwą emalii odpornej na odpryski oraz wyposażone są w anodę magnezową zabezpieczając tym samym zasobnik przed korozją. Pokrycie z pianki poliuretanowej wzmacnia konstrukcje zbiornika oraz stanowi doskonałą termoizolacje zapobiegając stratom ciepła.

Każdy ze zbiorników dostępny jest w dwóch wersjach: z jedną lub dwiema wężownicami. Zbiornik solarny w wersji z dwiema wężownicami (tzw. biwalentny) umożliwia przyłączenie kolektorów słonecznych do dolnej wężownicy oraz innego źródła ciepła do górnej (np. kocioł grzewczy, pompa ciepła itd.)

Więcej informacji na temat zbiorników solarnych przeczytasz tutaj.

Zbiorniki buforowe

W przypadku bardziej rozbudowanych instalacji solarnych, które oprócz przygotowania ciepłej wody użytkowej wspomagają dodatkowo centralne ogrzewanie, stosuje się zbiorniki buforowe. Mają one za zadanie magazynowanie ciepłej wody użytkowej oraz grzewczej występującej w obiegu centralnego ogrzewania. Zbiorniki buforowe mogą być wyposażone dodatkowo w wężownice, co umożliwia bezpośrednie podłączenie obiegu instalacji solarnej. W naszej ofercie znajdują się zbiorniki buforowe o pojemności od 300 do ponad 1000 litrów. Każdy ze zbiorników buforowych dostępny jest w wersji bez, z jedną lub dwiema wężownicami. Istnieje ponadto możliwość podłączania do zbiornika buforowego grzałki elektrycznej.

Więcej informacji na temat zbiorników buforowych przeczytasz tutaj.

Grupa pompowa

Grupa pompowa jest odpowiedzialna za obieg czynnika grzewczego z kolektorów słonecznych do odbiorników ciepła (np. zbiornika solarnego). Grupa pompowa wyposażona jest w pompę obiegową, manometr, przepływomierz, termometr oraz zawory zwrotne i regulacji przepływu, co umożliwia kontrolę i regulację podstawowych parametrów pracy instalacji. Dodatkowo, urządzenie posiada króćce napełniania i opróżniania instalacji do celów serwisowych.

W naszej ofercie dostępne są solarne grupy pompowe w dwóch wersjach; pojedynczej (jednodrogowej) i podwójnej (dwudrogowej) o średnicach nominalnych: DN20, DN25, DN32.

Więcej informacji na temat solarnych grup pompowych przeczytasz tutaj.

Przewody do instalacji solarnych

Przewody w instalacjach solarnych łączą kolektory słoneczne z wymiennikiemm ciepła, (zasobnik C.W.U., bufor ciepła itd..). Służą do transportu podgrzanego w kolektorach słonecznych glikolu do wymiennika ciepła aby ciepło oddać. Przewody wykonywane są w różnych średnicach oraz z różnych materiałów w zależności od potrzeb instalacji. Należy pamiętać o odpowiedniej izolacji przewodów aby te nie traciły ciepła podczas pracy, zwłaszcza że często różnice temperatur sięgają kilkudziesięciu stopni.

Więcej informacji na temat przewodów solarnych przeczytasz tutaj.

Regulatory solarne

Regulator solarny służy do sterowania pracą instalacji zasilanej kolektorami słonecznymi. Na podstawie odczytów temperatury z kolektora słonecznego i zbiornika solarnego regulator steruje pracą pompy obiegowej, opcjonalnie grzałki elektrycznej lub dodatkowego urządzenia funkcyjnego.

Dostępne w naszej ofercie regulatory solarne obsługują od 5 do nawet 28 różnych schematów instalacyjnych. Umożliwia to optymalny dobór regulatora solarnego w zależności od stopnia rozbudowania instalacji solarnej.

Więcej informacji na temat regulatorów instalacji solarnych przeczytasz tutaj.

SolarComp 911 - opis funkcji

- obsługa 5 schematów solarnych
- zabezpieczenie kolektora i zasobnika przed przegrzaniem
- sterylizacja zasobnika (legionella)
- zrzut ciepła do drugiego zasobnika
- 4 wejścia pomiarowe (czujniki temperatury RTD)
- 2 wyjścia (z regulacją obrotów pompy oraz przekaźnikowe)

SolarComp 912 - opis funkcji

- obsługa 11 schematów solarnych
- zabezpieczenie kolektora i zasobnika przed przegrzaniem
- sterylizacja zasobnika (legionella)
- ładowanie zasobnika i basenu (priorytet zasobnik)
- wspomaganie centralnego ogrzewania
- ładowanie zasobnika dwustrefowe
- 4 wejścia pomiarowe (czujniki temperatury RTD)
- 2 wyjścia (z regulacją obrotów pompy oraz przekaźnikowe)

SolarComp PRO - opis funkcji

- obsługa 28 schematów solarnych
- zabezpieczenie kolektora i zasobnika przed przegrzaniem
- sterylizacja zasobnika (legionella)
- ładowanie zasobnika i basenu (priorytet zasobnik)
- wspomaganie centralnego ogrzewania
- ładowanie zasobnika dwustrefowe
- sterowanie dogrzewania zasobnika kotłem grzewczym
- sterowanie układem kolektorów wschód-zachód
- 6 wejść pomiarowych (czujniki temperatury RTD)
- 4 wyjścia (z regulacją obrotów pompy oraz 3 wyjścia przekaźnikowe)Naczynia przeponowe

Naczynie przeponowe tłumi skoki ciśnienia w instalacji solarnej, które występują na skutek zmian temperatury czynnika grzewczego. W przypadku wzrostu ciśnienia przejmuje jego nadmiar, a w przypadku jego niedoboru, uzupełnia ilość czynnika grzewczego w instalacji tak aby ciśnienie było zawsze na stałym poziomie.

Rozmiary naczyń przeponowych mieszczą się w przedziale od kilku do kilkuset litrów. Jego rozmiar w instalacji i ciśnienie wstępne to kwestia indywidualnego doboru.

Więcej informacji na temat naczyń przeponowych i ciśnienia w instalacji przeczytasz tutaj.


Płyn solarny

Płyny niskokrzepnące oferowane przez Varna Sp. z o.o., to wodne roztwory glikolu propylenowego lub etylenowego. Przeznaczone są do stosowania w instalacjach grzewczych, solarnych, chłodniczych, pomp ciepła oraz klimatycyjnych. Oferujemy płyny niskokrzepnące o temperaturach zamarzania do -35oC.

Opakowania po 20L lub beczki 210L oraz DPPL (mauzery) 1000L.

Więcej informacji na temat płynów solarnych przeczytasz tutaj.

Powrót do góry strony